piątek, 16 czerwca 2017

aromaterapia

Lecznicze właściwości zapachów roślinnych odkryte zostały już około 3000 p.n.e. w krainie Sumerów. Na tabliczce z pismem klinowym wymienione i opisane zostały właściwości lecznicze takich roślin jak: mirt, tymianek, żywice drzew i pączki liści. Kolejne doniesienia spisał Pliniusz w Historii Naturalnej podając 80 recept na leki z ruty, 41 wykorzystujących miętę, 32 róże, 22 lilie oraz 17 fiołki. Hipokrates z kolei wysławiał olejek różany za jego niesamowite zdolności do leczenia dolegliwości układu pokarmowego oraz ginekologiczne.  W historii wielu krajów przeczytać możemy o cudownym uniknięciu epidemii w miasteczkach trudniących się produkcją lawendy czy róż na wielką skalę.  Szeroko opisana w historii Węgier była woda,  a raczej nalewka z rozmarynu Królowej Elżbiety, mająca cudowne działanie w niwelowaniu blisko 40 dolegliwości.  Nic dziwnego, że w dzisiejszych czasach coraz częściej powraca sie do cudownych roślin, w dobie nauki i techniki, które to potwierdziły lecznicze właściwości roślin. Dzisiaj dokładnie już wiemy, które rośliny można stosować w walce z bakteriami, wirusami, bólami różnego pochodzenia, stanami zapalnymi, trudno gojącymi się ranami czy ogólnym rozbiciem, zniechęceniem, brakiem energii czy depresją i problemami z zasypianiem. 


Pierwszym naukowcem, który użył sformułowania aromaterapia był francuski chemik Gatefosse, zajmujący się badaniami olejków w ramach ich przydatności w kosmetologii. Swoje badania opisał w książce pod tym samym tytułem. Jego teorie dogłębniej zbadał i opisał kolejny francuz, tym razem lekarz Jean Valnet. Następnie nauka ta zaczęła rozszerzać się na Anglię i resztę Europy oraz cały Świat. Dzisiaj aromaterapia znana jest jako metoda usuwania objawów chorobowych i niektórych schorzeń oraz jako metoda poprawy ogólnej kondycji fizycznej i psychicznej pacjenta za pomocą olejków eterycznych.  
Istnieje wiele metod wykorzystania olejków: można sie nimi nacierać, stosować w kominkach zapachowych, inhalatorach i nebulizatorach, dodawać do kąpieli, kompresów czy masażu. Wiele olejków może być używanych jako zamienniki kosmetyków drogeryjnych czy perfum, stosować je możemy zamiast detergentów oraz w walce z nieproszonym gośćmi w domu czy ogrodzie (mole, komary, pchły, mszyce). 


Wykorzystanie właściwości leczniczych olejków eterycznych jest całkowicie naturalne i bezpieczne, należy zadbać jednak o czystość i jakość tych, w które inwestujemy a zagwarantuje nam to bezpieczeństwo stosowania i pewność działania bez skutków ubocznych. Niezwykle ważne jest sprawdzanie jakości i pochodzenia olejków eterycznych. Pełne i prawidłowe działanie zapewnią nam tylko olejki naturalne, nie rozcieńczane, nie przerobione i nie fałszowane. Należy dokładnie sprawdzać skład olejków i ich jakość wybierając wiarygodnych producentów i dostawców. Używanie niesprawdzonych i fałszowanych olejków może skutkować licznymi komplikacjami, alergiami, podrażnieniami skóry i błon śluzowych, poważnymi chorobami skóry a nawet zmianami nowotworowymi. Dodatkowo należy ostrożnie stosować olejki bezpośrednio na skórę i pamiętać o ich rozcieńczaniu. Do masażu, nacierania i kompresów nigdy nie wolno stosować skoncentrowanych, nierozcieńczonych olejków, nawet jeśli mają łagodne działanie i przeciwdziałające alergiom i chorobom skóry. Do rozcieńczania olejków służą poza specjalnymi olejami aromaterapeutycznymi olej parafinowy lub wazelinowy o czystości farmaceutycznej.


Należy pamiętać, że każdy olejek ma inne właściwości, które trzeba dokładnie poznać zanim zaczniemy go stosować. Istnieją takie olejki, które potrafią znacznie podnosić ciśnienie czy szkodzić astmatykom. Wiele olejków nie powinno być również stosowanych w okresie ciąży czy karmienia piersią. Przed zastosowaniem każdego olejku należy dokładnie poznać jego właściwości i zapoznać się z przeciwwskazaniami. Jeżeli sami nie wiemy czy powinniśmy go stosować należy zawsze poradzić się profesjonalnego aromaterapeuty. 


W apteczce domowej do aromaterapii powinno się znaleźć kilka podstawowych olejków. Są nimi: cytrynowy lub pomarańczowy, eukaliptusowy, geraniowy, jałowcowy, lawendowy, mięty pieprzowej, rozmarynowy, rumiankowy, sosnowy i tymiankowy. Stosowane są w podstawowych przypadłościach nie wymagających zazwyczaj kontaktu z lekarzem, w których to często sięgamy po tabletki przeciwbólowe, żele czy specyfiki bez recepty. Do najważniejszych należą: spadek nastroju, zmęczenie fizyczne i psychiczne, bóle mięśniowe i stawowe wywołane przepracowaniem, przeziębienia, katar, krótkotrwałe bóle głowy, bezsenność, stres, apatia, napięcia nerwowe, brak koncentracji, bóle reumatyczne i inne.


            Olejki odstraszające owady:

·         eukaliptusowy - komary, muchy, karaluchy.
·         bazyliowy - muchy, komary, mole
·         geraniowy - mszyce
·         lawendowy i paczulowy - moleNajważniejsze zasady w stosowaniu domowej aromaterapii:
  1. Pacjent musi akceptować zapach olejku, nie należy stosować w mieszance olejków nie akceptowanych przez pacjenta.
  2. Przy skłonnościach do alergii i niewyjaśnionych wątpliwościach, należy obowiązkowo wykonać testy a interpretacja wyników nie może budzić żadnych zastrzeżeń jeżeli ma być bezpieczna w stosowaniu
  3. Bezwzględnie nie należy stosować nie rozcieńczonych w olejkach bazowych olejów eterycznych bezpośrednio na skórę
  4. Zawsze przestrzegać ostrzeżeń, ograniczeń w stosowaniu podawanych w opisach. Szczególnie w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i karmiących matek. Równie ważne są ostrzeżenia dotyczące unikania kontaktu z promieniami słonecznymi w przypadku olejków fototoksycznych
  5. Mieszanki stosowane do aromaterapii nie powinny zawierać więcej niż pięć olejków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia