czwartek, 15 czerwca 2017

Pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) jedna z cenniejszych roślin wykorzystywanych w fitoterapii, jest coraz szerzej i częściej wykorzystywaną rośliną przez zwolenników naturalnych terapii. Jest źródłem cennych związków mineralnych i witamin, niezwykle ważnych w walce z anemią, stanami zapalnymi, w chorobach reumatycznych i  problemach dolnych dróg moczowych i przewodu pokarmowego. W liściach pokrzywy znajdują się takie związki jak: chlorofil, ksantofil, taniny, karoten, garbniki, flawonoidy, Wit. C, K i B2 oraz żelazo, wapń, magnez i krzem.


Za parzące działanie liści pokrzywy odpowiadają: kwas mrówkowy i histamina oraz leukotrieny, serotonina i acetylocholina.


Napary z pokrzywy są wykorzystywane przy wielu przypadłościach. Związki zawarte w tej roślinie pomagają walczyć z krwotokami, zwiększając krzepliwość krwi, zmniejszają rozmiary anemii przez zwiększenie ilości hemoglobiny i ilości czerwonych krwinek. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, zwalcza osłabienie fizyczne i psychiczne, podnosi odporność oraz zmniejsza dolegliwości w zespole zimnych dłoni i stóp.


W dolegliwościach związanych z przerostem prostaty wykorzystywany jest korzeń pokrzywy Urticae radix, należy go wówczas wykopać wczesną wiosną lub jesienią a po oczyszczeniu suszyć w temperaturze 40⁰ C. Liście natomiast należy zbierać od maja do września zwracając uwagę by zbierać rośliny przed ich kwitnieniem. Ważne jest by suszyć powoli i w zacienionym miejscu i nie dopuścić do zbrązowienia liści.


Preparaty z pokrzywy i proste napary znalazły zastosowanie również w kosmetyce i wykorzystywane są do pobudzania porostu włosów w walce z łupieżem i wzmacnianiu włosów oraz paznokci. Jest za to odpowiedzialny głównie krzem, którego pokrzywa zawiera niezwykle dużo, podobnie jak skrzyp. Pokrzywa działa bardzo skutecznie również w walce z nadmiernie wydzielanym sebum i w zwalczaniu łojotoku, co doprowadza do poprawy stanu skóry cery  trądzikowej. Jest również świetnym lekarstwem na nadmierną potliwością.


Ziele pokrzywy znane jest Słowianom od wieków jako środek witaminizujący, wzmacniający i niezwykle odżywczy, szczególnie dla kobiet i osób starszych. W dawnych czasach cenione za magiczne właściwości przypisywane pokrzywie w walce ze złymi  duchami i demonami, chroniące domostwa przed burzą a plony przed nieurodzajem. W  dzisiejszych czasach równie chętnie wykorzystywane i cenione ale tym razem za udowodnione właściwości wspomagające i lecznicze.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia