czwartek, 15 czerwca 2017

Zdrowe nawyki - Woda

Rozpoczynając przygodę ze zdrowymi nawykami należy rozpocząć o zadbania o czystą wodę. Najważniejszym i najskuteczniejszym krokiem prowadzącym do polepszenia stanu zdrowia jest zadbanie o czystość wody. Woda będzie przez nas wykorzystywana do sporządzania posiłków, oczyszczania produktów, higieny osobistej i przede wszystkim do picia.


Około 60% organizmu zdrowego człowieka to woda, z wiekiem te proporcje ulegają zmianie a organizm człowieka z wielu przyczyn zaczyna pracować o wiele gorzej. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu należy się odpowiednio nawadniać.  Ważnym wskaźnikiem nawodnienia jest mocz. Jego ilość, zapach oraz barwa powiedzą nam bardzo wiele o stopniu nawodnienia organizmu. Ważne jest aby mocz miał jasny odcień, było go sporo i miał w miarę neutralny zapach. Im ciemniejszy odcień, mniejsza ilość i intensywniejszy zapach tym organizm bardziej odwodniony.
W nawadnianiu niestety nie pomogą gazowane napoje, słodzone soki oraz napoje dietetyczne i dla sportowców. Większość z nich zawiera przetworzone cukry, barwniki, konserwanty i inne dodatki. Wiele z nich jest również mieszanką chemicznych toksyn powstających podczas produkcji, takich jak ftalany, bisfenol A, chlor, fluor, azotany oraz produkty uboczne dezynfekcji, czasem nawet arszenik i bakterie. Dla zachowania zdrowia najlepsza jest woda. I tutaj należy wspomnieć, że nie jest to również woda butelkowana, szczególnie ta w plastikowych butelkach. 
  
Najlepszym rozwiązaniem jest woda w szklanych butelkach, bądź kranowa. W wielu polskich miastach woda kranowa nie jest wysokiej jakości, dlatego niezwykle ważnym krokiem jest zadbanie o jej czystość i wysoką jakość. Z pomocą przychodzą filtry wody, zarówno te montowany wprost na baterię kranową jak również te umieszczone np. w dzbankach filtrujących. Najłatwiejsze w obsłudze i utrzymaniu w czystości są filtry węglowe, są również o wiele tańsze od filtrów odwróconej osmozy, które dodatkowo mogą pozbawiać wodę również tych potrzebnych minerałów. 


Dobry filtr należy również zamontować w łazience (umywalka, wanna, prysznic). Troszcząc się o zdrowie i zmniejszenie zanieczyszczenia organizmu należy zmniejszyć ilość toksyn, jakie mają kontakt ze skórą podczas codziennej higieny. Tutaj można zastosować odwróconą osmozę ponieważ priorytetem jest dla nas czystość wody a nie zawartość minerałów. 


Aby zmienić nawyk popijania napojów gazowanych i słodzonych soków na picie wody warto do wody dodawać świeże zioła (melisa, mięta, tymianek), cytrynę, limonkę, imbir a jeśli musimy napój dosłodzić - syrop z agawy, stewię lub owoce Lo Han. 


Poza piciem czystej wody można również sięgnąć po koktajle warzywne i warzywno-owocowe, ziołowe i owocowe napary oraz białą i zieloną herbatę. Należy jednak sprawdzać ich jakość ponieważ wszystkie mogą zawierać pestycydy i metale ciężkie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie tych z upraw ekologicznych. 

Wodę do przyrządzania wszelkich potraw oraz do oczyszczania produktów również warto filtrować. Jeżeli już dbamy o zdrowie i chcemy zmniejszyć ilość trucizn dostających się do naszego organizmu, należy również pamiętać o tym zabiegu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia