czwartek, 13 lipca 2017

otyłość

Światowa Organizacja Zdrowia uznała otyłość za chorobę, podobną do popularnych schorzeń,  podlegającą leczeniu przez odpowiednich specjalistów. Choroba ta nie ustępuje samoistnie a nieleczona doprowadza do wielu powikłań, obciążając cały organizm i poszczególne jego układy. Nie jest chorobą dziedziczną i w wielu przypadkach nie odpowiadają za nią uwarunkowania genetyczne. Istnieją jednak wyjątki są nimi: zespół Laurence’a-Moona-Biedla, zespół Pradera-Williego, zespół Cohena i zespół Carpentera. W zespołach tych dochodzi do zmian genetycznych, które warunkują odkładanie się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, ale są to jedyne wypadki, w których winić można geny za nadmierną masę ciała.

Skąd się bierze otyłość
  • Przekarmienie- najczęstsza przyczyna - zbyt duża wartość energetyczna pożywienia w stosunku do zapotrzebowania organizmu,
  • Zbyt niski stopień aktywności fizycznej, czyli brak ruchu, siedząca praca, spędzanie czasu wolnego przed telewizorem czy komputerem,
  • Problemy natury psychicznej, depresja, zajadanie problemów lub pocieszanie czy  nagradzanie się jedzeniem,
  • Rodzinne nawyki żywieniowe związane z ciężką i tłustą tradycją kulinarną,
  • Niski stopień edukacji społeczeństwa, brak wiedzy na temat zdrowego odżywianie, chęci zdobywania wiedzy oraz szum informacyjny w mediach i internecie,
  • Niskie dochody oraz często towarzyszące temu natłok zajęć codziennych i dorywczych,
  • Zażywanie leków - wiele leków powoduje zwiększenie apetytu lub gromadzenie się tkanki tłuszczowej,
  • Urazy, operacje oraz wiele chorób prowadzących do zmiany trybu życia.

Do nadwagi czy otyłości w prostej drodze prowadzi już na samym początku odżywianie matki i ojca poprzedzające poczęcie dziecka, a następnie cały okres ciąży i to jak przyszła matka się odżywia. Następnym krokiem jest karmienie dziecka mieszankami mleka modyfikowanego przed ukończeniem 6 miesiąca życia. Wprowadzanie do jego diety soków, słodzonych napojów, słodyczy, słonych przekąsek. Wielokrotnie zdarza się, że mylnie zrzucamy winę na geny tłumacząc, że od wielu pokoleń nasza rodzina zmaga się z otyłością jednak w prawie wszystkich przypadkach jest to wina naszej tradycji i nawyków żywieniowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ciężka kuchnia, przekarmianie i coraz bardziej postępujący konsumpcjonizm i siedzący tryb życia prowadzą nas wszystkich do największej epidemii naszych czasów czyli otyłości. Otyłość jest w tej chwili najszybciej rozpowszechniającą się chorobą. Przyczyniając się do wielu poważniejszych problemów zdrowotnych natury zarówno fizycznej i psychicznej. W tej chwili wiadomym już jest, że nie jest to tylko problem natury estetycznej obniżający nasze poczucie własnej wartości. Jest to zaczątek bardzo poważnych chorób, które pochłaniają budżety wielu państw przeznaczone na opiekę zdrowotną. 


Do czego prowadzi otyłość?
Następstwem nieleczonej otyłości jest nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca typu 2, dna moczanowa, stłuszczenie wątroby, zapalenie trzustki, zawał serca, kamica nerkowa, nowotwory łagodne i złośliwe. Nadmierna masa ciała dodatkowo obciąża układ kostny powodując przeciążenie stawów i kręgosłupa. W Wielu przypadkach urazy kostno-stawowe doprowadzają do zwiększenia masy ciała bądź do pogłębienia już istniejącego problemu nadwagi czy otyłości, przez co pacjent jeszcze dłużej dochodzi do siebie po urazie, przez co  wielu  pacjentów nie wraca już do pełni zdrowia. Osoby starsze obciążone również osteoporozą, żyjące samotnie stają się ofiarami złamań niskoenergetycznych. Na całe tygodnie przykute są do łóżek domowych czy szpitalnych wielokrotnie poprzez komplikacje związane z leczeniem i długim unieruchomieniem tracą zdrowie a często i życie. 

Nadwaga i otyłość często powodują pogorszenie nastroju, depresję i zmiany w układzie nerwowym. Zaburzona równowaga hormonalna i niezdrowy mikrobiom jelitowy wpływają na pogorszenie wszystkich funkcji życiowych. W wielu przypadkach zmiany są lekceważone, są nimi np. znużenie, przemęczenie, duszności, brak sił witalnych, pogorszenie nastroju, bezsenność lub trudności z zasypianiem, podenerwowanie oraz wiele innych, są pierwszymi symptomami, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Wiele z tych objawów może być ściśle związana z naszym stylem życia a przede wszystkim z odżywianiem.

Tkanka tłuszczowa wytwarza kilkadziesiąt substancji czynnych w tym hormony, doprowadzając do rozrostu samej tkanki tłuszczowej, zwiększenia apetytu i uczucia głodu wraz z jej  wzrostem. Poważniejsze jest jednak wytwarzanie środowiska zapalnego i rozsiewanie po całym organizmie prozapalnych cytokin, CRP, czynnika martwicy guza, interleukin, czy rezystyny prowadzącej do insulinooporności. Wszystko to prowadzi do tworzenia się nowotworów. Dodatkowo dieta bogata w białko i tłuszcze zwierzęce zwiększa promocję guzów i ich szybszy rozrost w organizmie prowadząc do nieodwracalnych zmian.


Co jest lekarstwem na otyłość?

Aby raz na zawsze pozbyć się otyłości należy radykalnie zmienić nawyki żywieniowe i styl życia. W wielu przypadka do stanu w jakim się znaleźliśmy doprowadziły nas lata zaniedbań. Nie powinniśmy zatem oczekiwać, że dieta dostępna w internecie, gazecie czy książce trwająca dwa tygodnie wyleczy nas ze wszystkiego. Dodatkowo należy pamiętać, że jeżeli mamy jakiś problem należy go najpierw zdiagnozować a tego nie zrobimy w internecie czy czytając jakiś magazyn lub oglądając telewizję śniadaniową. Oferty takie skierowane są praktycznie do wszystkich bez względu na ich stan fizyczny, psychiczny, zdrowotny czy współistniejące choroby czyli jednym słowem nie są skierowane do nikogo! Każdy pacjent jest inny a tym samym każdy ma inny problem, dlatego powinien zwrócić się do specjalisty. Zagwarantuje to powodzenie terapii oraz jej bezpieczeństwo. Do wielu modnych terapii niestety dołączone jest ryzyko rozregulowania układu hormonalnego, zniszczenia poszczególnych organów, odpowiedzialnych za trawienie, wchłanianie i przemianę składników odżywczych oraz innych układów jak sercowo naczyniowego czy kostnego. Dlatego wiele terapii może kosztować nas utratę zdrowia a w skrajnych przypadkach i życia.
 
Jak każdą chorobę w naszym organizmie powinien leczyć specjalista, przeprowadzając szczegółowe badania, diagnozując nas dobierze odpowiednią terapię i pokaże jak przez nią przejść aby uzyskać jak najlepsze i przede wszystkim trwałe rezultaty. 

Zdrowie to najcenniejsze co mamy, należy o nie dbać na co dzień nie tylko kiedy dopada nas choroba. W wielu przypadkach jedynie zapobieganie jest skuteczne, na wiele chorób niestety nie ma skutecznych leków czy kuracji naturalnych, łącznie z dietą. Dlatego warto zmienić nawyki żywieniowe nie dopuszczając do nieodwracalnych sytuacji. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia