wtorek, 8 sierpnia 2017

Bieganie


Wydawać się może, że bieganie to niezwykle naturalna forma ruchu. Większość dzieciaków biegało na podwórku, w szkole, przedszkolu, na dodatek nikt ich tego nie uczył. Wszystko odbywało się w zupełnie naturalny sposób, bez wysiłku, zbytniego rozmyślania jak zacząć i dokąd biec.  W dorosłym życiu większość ludzi jednak zapomina jak to się kiedyś robiło, jeżeli dodamy do tego siedzący tryb życia, stres, przemęczenie i używki, okazuje się, że niewiele osób jest w stanie przebiec 100m.


Bieganie w niesamowity sposób wpływa na zdrowie człowieka. Jest jedną z niewielu aktywności fizycznych, które w tak efektywny sposób spala kalorie. Co ważniejsze dla wielu ludzi, szczególnie kobiet, jest jedyną metodą  na zrzucenie umięśnionych i zbytnio rozbudowanych nóg. Bieganie w równym tempie powyżej 40 minut przynajmniej 4 razy w tygodniu spala zarówno tłuszcz jak i mięśnie nóg, co bardzo wyszczupla nogi (wystarczy spojrzeć na maratończyków).Kolejne atuty to przede wszystkim brak drogiego wyposażenia, ubioru, sprzętu, karnetu na siłownie czy do centrum sportu. Jedyne co potrzebujesz to wygodne buty (jeżeli nie biegasz profesjonalnie nie warto inwestować w drogie buty, możesz kupić parę już za kilkadziesiąt złotych).  Aktywność tą możesz uprawiać wszędzie gdzie tylko zechcesz.Biegając poprawiasz sylwetkę i zapobiegasz wielu chorobom, przeciwdziałasz depresji, poprawiasz krążenie i ciśnienie tętnicze. Podczas ruchu możesz masz mnóstwo czasu na przemyślenie trudnych spraw a rozwiązanie wielu niewiadomych będzie o wiele łatwiejsze poprzez dobre dotlenienie mózgu i wytworzenie endorfin.

 
Zaczynając przygodę z bieganiem należy zaczynać od wolnego tempa, dokładniej od truchtania na niewielkich odległościach. Można przeplatać bieg z marszem zanim dojdziemy do wprawy i będziemy w stanie przebiec pierwsze kilkaset metrów. Ważne aby na początek nie przesadzić z dystansem i nie przetrenować się co grozi kontuzjami a co ważniejsze utratą zapału do biegania. Bardzo dobrze jest zrobić sobie plan biegania np. pierwszego dnia przemaszerować większość trasy i podjąć kilkakrotnie próbę przebiegnięcia pełnej minuty. Bądź wyznaczyć sobie cel biegu, od lampy do lampy czy coś podobnego i z biegiem czasu zwiększać dystans bądź czas ciągłego wysiłku. Zaczynając należy jednak pamiętać aby nie przekroczyć 15 minut aby nie przetrenować organizmu.


Treningi powinny odbywać się 3 bądź 4 razy w tygodniu, najlepiej w równych odstępach np. co drugi dzień aby nie robić zbyt długich przerw  pomiędzy treningami.  Najlepszym tempem jest spokojne wolne bieganie nie wiele różniące się od marszu.  Nie należy się ścigać z nikim, nawet z samym sobą. W bieganiu rekreacyjnym liczy się czas treningu a nie tempo, dlatego im wolniej tym lepiej. Najbardziej komfortowe tempo to takie, podczas którego jesteś w stanie swobodnie rozmawiać lub śpiewać ulubione piosenki bez zadyszki (śpiewanie podczas biegania bardzo poprawia wydolność i zwiększa pojemność płuc oraz  pozwala zorientować się trenerom w stopniu zmęczenia zawodników oraz  odpowiednio ocenić dobrane tempo - często wykorzystywane w wojsku jednak rozmowy oraz śpiewanie nie jest zalecane osobom początkującym lub borykającym się z różnego rodzaju chorobami. Jakiekolwiek dodatkowe czynności podczas biegania dodatkowo obciążają organizm i prowadzą do szybszego wyczerpania - jeżeli jesteś zdrowy i silny w kolejnych etapach rozwoju jako biegacz spróbuj śpiewać lub rozmawiać, na początku lepiej skupić się tylko na samym biegu).


Dla lepszej motywacji warto trenować we dwoje bądź w grupach, najtrudniej jest jednak pokonać samego siebie i zwalczyć wszystkie wymówki. Jak tylko uda Ci się wyjść z domu reszta pójdzie już bez problemu. Dobrym motywatorem są również media społecznościowe, na których warto chwalić się swoimi dokonaniami, albo kalendarz treningów. Jeżeli dołoży się do tego porównywanie wyników wydolnościowych oraz obserwowanie zmian zachodzących w budowie i składzie ciała oraz samopoczuciu, mamy większe szanse, że bieganie wejdzie nam w krew i na stałe zagości w naszym planie dnia. 

Idealną porą dnia do biegania jest poranek. Poranne treningi pozwalają lepiej zacząć dzień i zyskać wiele pozytywnej energii na czekające na nas zadania i problemy życia codziennego.  Nie warto biegać na czczo szczególnie jeżeli biegamy co najmniej 40 minut podczas jednego treningu. Złym pomysłem jest również eksperymentowanie z nieznajomymi posiłkami i drinkami, do jakich nasz żołądek się nie przyzwyczaił. Na pewno skutkować będzie to konsekwencjami ze strony układu pokarmowego i poważnym dyskomfortem. Najlepiej jest zjeść lekki płynny posiłek białkowo-węglowodanowy.  Po treningu również nie wolno zapominać o posiłku białkowo-węglowodanowym. Najlepszym rozwiązaniem jest tuż po treningu zjeść bądź wypić węglowodany proste, następnie po upływie półgodziny czy godziny węglowodany złożone. 

Jeżeli masz jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, czujesz osłabienie, jesteś w podeszłym wieku, odczuwasz zbyt duże zmęczenie, trudności z oddychaniem, ciśnieniem, ciężkość nóg, jesteś w stanie błogosławionym, dochodzisz do siebie po chorobie czy operacji. W jakiejkolwiek z tych sytuacji zanim zaczniesz biegać skieruj się do lekarza i zapytaj o zgodę, w razie wątpliwości skieruje Cię na badania i z czystym sumieniem zaleci taką bądź inną aktywność fizyczną

Przed każdym treningiem należy się obowiązkowo rozgrzać a na zakończenie nie zapominać o rozciąganiu. Pozwoli to zapobiec kontuzjom i mikrourazom mięśni.  I najważniejsza zasada bez której nie zaczniesz znajdź motywację i chęć do biegania a ono odwdzięczy Ci się  z taką mocą jakiej sobie nie wyobrażasz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia