niedziela, 22 października 2017

Kąpiel w wannie


Jest przede wszystkim jedną z wielu form utrzymania skóry w czystości, ale dla wielu osób jest jednak czymś o wiele więcej. 

Zażywając kąpieli w wannie można zaradzić wielu problemom skórnym. Dodając do wody różnego rodzaju napary i odwary ziołowe, świeże bądź suszone kwiaty, oleje, maceraty i sole możemy znacznie poprawić kondycje naszej skóry. Kąpiele pomagają w przypadkach suchej skóry, nadmiernej potliwości, grudek, przebarwień, wyprysków, itp. Pamiętać należy o odpowiedniej temperaturze wody. W zależności od oczekiwanego efektu, zimna, czy gorąca kąpiel pomoże zwalczyć różnego rodzaju problemy. Kąpiele takie również nie powinny trwać zbyt długo, optymalnym czasem jest 10-15 minut, choć to zwykle zależy od rodzaju kąpieli i dodanych do niej składników leczniczych.

 
    
Kolejną grupą ludzi do których kierowana jest kąpiel w wannie to osoby zmagające się z bólami kręgosłupa, sztywnością stawów, bądź przeciążone wysiłkiem fizycznym. Gorąca kąpiel działa przeciwbólowo i odprężająco dla zmęczonych stawów, mięśni i kręgosłupa, choć nie wszystkie bóle i dolegliwości są łagodzone przez gorącą wodę. Dodatkowo bywają pacjenci, którzy lepiej tolerują niskie temperatury w leczeniu bólu i dyskomfortu związanego z chorobami stawów. Dlatego takie osoby powinny skonsultować rodzaj kąpieli ze swoim terapeutą.
    

Wybór kąpieli w wannie zamiast szybkiego prysznica jest również uzasadniony dla osób zmagających się z trudnościami z zasypianiem. Jest  wiele ziół, które  dodane do kąpieli pozwolą nam się wyciszyć i uspokoić co w konsekwencji wprowadzi w stan ułatwiający zasypianie. Tego rodzaju kąpiele będą również pomocne dla osób zmagających się ze stresem. Długa relaksująca kąpiel z dodatkiem odpowiednich ziół pozwoli zapomnieć o ciężkim i długim dniu.
    

Warto wspomnieć również o efektach rozgrzewających podczas okresu jesienno-zimowego, gdy walczymy z przeziębieniami i wychłodzeniem organizmu. Latem zaś pomocne mogą się okazać chłodne kąpiele po długim przebywaniu bądź pracy w zbyt wysokiej temperaturze.
    

W wielu wannach zastosowano systemy masujące i odprężające dla osób zmagających się z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi, stresowymi bądź dla osób lubiących relaks w wodzie.
   

 Nie należy zapominać o wielu przeciwwskazaniach dotyczących kąpieli w wannie. Wysoka temperatura powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co może skutkować pękaniem naczyń, pojawianiem się żylaków, bądź pogorszeniem już istniejących problemów. Otwieranie się porów w skórze, pomaga w oczyszczaniu skóry ale może powodować pogorszenie się jej stanu w wielu jednostkach chorobowych takich jak AZS czy alergia. Gorąca kąpiel zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, przyspiesza bicie serca, co jest niebezpieczne dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze bądź zmagających się z problemami kardiologicznymi.  Długotrwałe wylegiwanie się w ciepłej wodzie osłabia organizm,  powoduje wyczerpanie, może zwiększać zawroty głowy, powodować omdlenia. Dodatkowo osoby z zaburzeniami krzepnięcia, chorobami tarczycy oraz z cukrzyca nie powinny zbyt często korzystać z tego typu kąpieli. Nie jest również wskazana dla kobiet podczas menstruacji, zwiększając krwawienie i ciężarnych kobiet, ponieważ może doprowadzić do poronienia. U mężczyzn może powodować obniżenie jakości nasienia, przez zmniejszenie jego ilości i ruchliwości.

Nieodpowiednio przygotowana kąpiel i zbyt wysoka temperatura wody jest również niebezpieczna dla naszej skóry. Duża ilość detergentów, barwników, aromatów i innych dodatków chemicznych bardzo wysusza skórę, powoduje jej wiotczenie, pojawianie się pomarańczowej skórki i szybsze starzenie.Decydując się na kąpiel w wannie w celach relaksacyjnych, zdrowotnych, uspokajających czy jakichkolwiek innych należy pamiętać o wyborze odpowiednich składników jakie chcemy dodać do wody. Warto zawsze wybierać składniki naturalne, które w delikatny sposób obejdą się z naszym organizmem i przede wszystkim ze skóra. Najprostszym sposobem może być dodanie kilku łyżek domowego oleju kąpielowego i garści soli do kąpieli również własnej produkcji, mamy wtedy pewność, że nie szkodzimy swojej skórze a wręcz przeciwnie dbamy o jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Atutem również będzie koszt takich specyfików, który z pewnością nie obciążą naszego portfela, oraz skład, całkowicie naturalny, czytelny i niezagmatwany.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia