środa, 11 października 2017

MASAŻ AROMATERAPEUTYCZNY


    

Masaż jest bardzo intensywną metodą terapii już sam w sobie, w połączeniu z olejkami leczniczymi może być bardzo skuteczny w walce z wieloma dolegliwościami. Podczas masażu pacjent rozluźnia się i poświęca czas i uwagę tylko sobie, może skupić się na własnym ciele i walce z dolegliwościami, dzięki terapeucie zmniejsza napięcie mięśni i stawów a kontakt fizyczny pomiędzy pacjentem a terapeutą powoduje zwiększenie wytwarzania oksytocyny, hormonu niezwykle ważnego dla każdego człowieka.
    


Podczas masażu zostają pobudzone zmysły dotyku i powonienia. Do organizmu pacjenta docierają związki lecznicze zarówno przez skórę i jej pory oraz poprzez zmysł węchu. Pacjent ma wspaniałe warunki do rozluźnienia, a czas jaki jest potrzebny  do wykonania zabiegu jest na tyle długi, aby w pełni się odprężyć i zaznać długiego i błogiego odpoczynku, który jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważny.
    

Do prawidłowo przeprowadzonego masażu należy jednak gruntownie przygotować pacjenta. Pierwszym warunkiem jest dopuszczenie do masażu na podstawie stanu zdrowia pacjenta. Przeciwwskazaniami do zabiegu są te same przyczyny, które dyskwalifikują pacjenta przy masażu klasycznym, dodatkowo wszystkie alergie i reakcje nadwrażliwości na olejki lub oleje bazowe, czy wszystkie inne substancje używane do masażu.
    

Jak przy każdym korzystaniu z dobrodziejstw aromaterapii najważniejsze jest aby pacjent zaakceptował zapach olejku, którym będzie leczony.  Dlatego warto sprawdzić kilka spośród tych, które leczą dolegliwości, z którymi pacjent się zmaga i dobrać właściwy, który nie będzie drażniący i alergizujący. Gama olejków leczących poszczególne dolegliwości jest szeroka, dobranie więc właściwego olejku odpowiadającego preferencjom pacjenta, leczącego odpowiednie dolegliwości nie jest takie trudne. Pierwszym i dość szybkim testem jest po prostu akceptacja zapachu. Pacjent obowiązkowo musi zaakceptować zapach, który będzie używany do terapii. Akceptacja gwarantuje rozluźnienie psychiczne i fizyczne pacjenta, co jest niezwykle ważne w terapii. Dobrze dobrany zapach zapewni odpowiednią atmosferę podczas masażu i zwiększy powodzenie kuracji.
    

Następnie należy wykonać test na alergię. Wykonując testy poszczególnych olejków eterycznych oraz bazowych, należy najpierw zaaplikować kroplę olejku bazowego za uchem bądź na mostku pacjenta i odczekać 12 godzin. Po upływie tego czasu należy ocenić reakcję na olej i ewentualnie wymienić olej bazowy na inny.  Po zaakceptowaniu oleju bazowego należy wykonać kolejny test, tym razem w oleju bazowym rozcieńczyć w odpowiednich proporcjach olejek eteryczny i w dokładnie ten sam sposób wykonać test. Kiedy po wykonaniu testów okaże się, że pacjent nie wykazuje żadnych niepożądanych reakcji na użyte olejki, można przystąpić do przygotowania mieszanki aromaterapeutycznej.
    

Kolejną ważną wskazówką jest przestrzeganie zasady aby nie stosować nierozcieńczonych olejków na skórę. Złamanie tej zasady skutkować będzie podrażnieniem, alergią czy innymi cięższymi dolegliwościami.
    

Jako oleje bazowe najlepiej jest wybierać naturalne oleje roślinne, oleje mineralne niestety nie mają dobrego wpływa na skórę, dodatkowo aromaterapia bazuje na wykorzystywaniu tylko naturalnych i w pełni bezpiecznych środków i metod leczenia. Wybierając olej bazowy należy kierować się stanem skóry i jego typem. Jest wiele naturalnych olejów, które nadają się do użycia jako oleje bazowe do aromaterapii.
 
Skóra tłusta: olej z dzikiej róży, olej lniany, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej z czarnuszki, olej z pestek winogron, olej z rokitnika.
 
Skóra normalna: olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej sezamowy, olej z pestek moreli, olej z krokosza.
 
Skóra sucha: olej awokado, olej makadamia, olej kokosowy, olej z pestek dyni, oliwa z oliwek.
 
Skóra skłonna do zapychania i zanieczyszczeń: olej jojoba, olej z wiesiołka, olej lniany, olej z pachnotki, olej z czarnej porzeczki, olej z pestek malin, olej konopny, olej z ogórecznika
 
Skóra naczynkowa: olej z dzikiej róży, olej z nasion czarnej porzeczki, olej z nasion truskawki, olej z nasion malin, olej z marakui, olej z rokitnika, olej z pestek granatu, olej z ogórecznika lekarskiego, olej z pestek winogron.
    

Po dobraniu olejków bazowych oraz olejków eterycznych odpowiednich do rodzaju terapii należy sporządzić mieszankę do masażu. W zależności od ilości planowanych masaży w ciągu tygodnia oraz od części ciała jaka będzie poddana masażowi przygotowujemy odpowiednią ilość mieszanki. Jeżeli planujemy większą ilość zabiegów wystarczy zwielokrotnić odpowiednio ilość wszystkich składników. Najlepiej jest przygotowywać pojedynczą dawkę mieszanki. Jest to bardzo dobra opcja ponieważ taka mieszanka przygotowana na "świeżo" ma najlepsze właściwości. Można również przygotować odpowiednio większą ilość mieszanki i przechowywać ją w szczelnie zamkniętych ciemnych buteleczkach w lodówce do czasu użycia. Odpowiednio zabezpieczone mogą spokojnie czekać na kolejne zabiegi nawet cały tydzień, przy niektórych olejach należy pamiętać o uprzednim lekkim rozgrzaniu przed zabiegiem ponieważ niektóre z olejów mają tendencje do krzepnięcia. Niezwykle ważne jest aby podpisać buteleczkę szczególnie w przypadku, kiedy mamy zamiar przechowywać ich większą ilość o różnym przeznaczeniu. Na jeden pełny masaż powinno się przygotować około 10ml roztworu (1 łyżka stołowa), w którym podstawę stanowi olej bazowy, do którego odmierzamy od 2 do 5 kropli mieszaniny olejków eterycznych (wszystkich łącznie). Praktycznie przygotowuje się olej bazowy w ilości 10ml, do którego po kropelce dodaje się różne olejki eteryczne aby w sumie nie przekroczyć 5 kropli olejków eterycznych na całą mieszankę. Następnie należy mieszanką dokładnie wstrząsnąć aby składniki się połączyły, jeżeli mieszanka została sporządzona wcześniej i jest odpowiednio przechowywana należy nią wstrząsnąć przed każdym użyciem.
    

Masaż powinien być przeprowadzony w cichym i spokojnym pomieszczeniu gwarantującym odpowiednie odprężenie pacjenta, pozwalające na przywrócenie równowagi jego ciału i umysłowi. Temperatura powinna wynosić około 20-220C, a pacjent w trakcie zabiegu powinien być okryty kocem lub grubym ręcznikiem (w miejscach gdzie nie jest masowany), oraz ułożony na twardej i równej powierzchni. Przed przystąpieniem do masażu terapeuta powinien się rozluźnić i w pełni skupić na pacjencie i jego dolegliwości. Dobrze jest gdy terapeuta omawia w trakcie zabiegu jego poszczególne elementy, może również w tle włączyć rozluźniającą, łagodną muzykę, pamiętając o odpowiednim natężeniu głosu aby nie zakłócać zabiegu terapeutycznego.  Mieszankę olejków oraz same dłonie terapeuty należy lekko ogrzać tuż przed rozpoczęciem masażu. 

Masaż aromaterapeutyczny wykonuje się w zasadzie używając tylko trzech rodzajów ruchu: głaskanie (gładzenie, muskanie dłońmi, palcami, kłębem dłoni, kciukami), łagodne ugniatanie (całymi dłońmi, kciukami, palcami, kłębem dłoni, kostkami palców), potrząsanie/wstrząsanie dłońmi lub palcami punktów lub płaszczyzn skóry. Czasami stosuje się lekkie uciskanie kciukami punktów energetycznych, bądź koliste ruchy rozcierające. Masuje się głównie plecy, ramiona, szyję, klatkę piersiową, obwód podstawy czaszki, pośladki, nogi, ręce, brzuch, głowę i twarz. Poszczególne miejsca powinny być odmiennie masowane, największej delikatności wymagają masaże twarzy, piersi  i brzucha. Generalnie każdy masaż powinien zaczynać się od delikatnego głaskania i na nim powinien też się kończyć. Mieszanka olejków nie powinna być rozlewana na powierzchni skóry ale być nakładana na dłonie terapeuty. 

Istnieje również możliwość wykonania automasażu, jest to możliwe przy okazji wykonywania masażu kończyn, brzucha, klatki piersiowej, szyi i twarzy.
 

Masaż powinien przebiegać w miłej i spokojnej atmosferze, powinien być wykonywany stanowczymi ale łagodnymi ruchami, bez pośpiechu i nerwowości, w pełnym skupieniu. Po zakończeniu masażu pacjent powinien chwilkę odpocząć zanim wstanie a wstając wykonywać ruchy powoli i delikatnie, (uważając na rozluźnione stawy, które mogą ulec urazowi, szczególnie kręgosłup szyjny). Należy pamiętać aby nie wystawiać na światło dzienne powierzchni ciała, które miały kontakt z olejkami wykazującymi działanie fototoksyczne. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia