wtorek, 2 stycznia 2018

Promiennik podczerwony


    
Pod tą tajemniczą nazwą kryje się lampa rozgrzewająca, znana pacjentom korzystającym z fototerapii czyli światłolecznictwa. Najczęściej jest wykorzystywana w gabinetach fizykoterapii ale również i kosmetycznych.
    
Światło podczerwone jest niezwykle pomocne przy leczeniu bólów stawów i mięśni, stosując światło o długości od 720 do 1500nm, korzystać możemy z jego najważniejszej cechy czyli rozgrzewania. Zabiegi  z wykorzystaniem lamp ze światłem podczerwonym działają na niewielkiej głębokości tkanek powodując poza ich rozgrzaniem,  rozszerzenie naczyń krwionośnych, co skutkuje lepszym ukrwieniem tkanek, poprawą krążenia, zmniejszeniem napięcia mięśni, efektem przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz przyspieszeniem gojenia się ran. Niezwykle przydatne działanie światła wykorzystywane jest w leczeniu zapalenia zatok, bólów głowy różnego pochodzenia, przeziębień i stanów grypowych.     
W połączeniu ze światłem widzialnym czerwonym  (630-850 nm), zastosowanie znajduje w gabinetach dermatologicznych i kosmetycznych. Działanie światła czerwonego i podczerwonego pomaga w zabiegach stymulujących produkcję kolagenu, co zmniejsza ilość tworzących się zmarszczek.
    
Coraz szerzej stosowane jest leczenie depresji sezonowej światłem widzialnym. Z zabiegów takich korzystać można w ośrodkach zdrowia, zarówno publicznych jak i prywatnych. W wielu miejscach specjalizujących się w zabiegach kosmetycznych i salonach SPA i Wellness znaleźć można lampy do fototerapii. 
    
W gabinetach dermatologicznych leczyć można trądzik pospolity i różowaty, trudno gojące się rany, przebarwienia oraz atopowe zapalenie skóry, łuszczycę i bielactwo, korzystając z różnego typu kolorów i natężeń światła widzialnego i nadfioletowego.
    
W okresach kiedy brakuje światła słonecznego w tej najnaturalniejszej formie, dobrym rozwiązaniem okazuje się być fototerapia. Jeżeli dokuczają nam problemy skórne, mięśniowe lub stawowe, powinniśmy skorzystać z tej formy terapii. Dostępne są dla pacjentów zabiegi refundowane oraz płatne w prywatnych gabinetach. Jeżeli problemy pojawiają się u nas częściej warto zainwestować w zakup tego typu lampy. Koszt takiego zakupu to już niecałe 100 złotych. Posiadając taką lampę możemy korzystać z zabiegów w dowolnej chwili, bez oczekiwania w często długich kolejkach do gabinetów specjalistycznych. Pamiętać należy aby nie przesadzać z intensywnością takich zabiegów i aplikować je sobie w seriach po 10 do maksymalnie 15 zabiegów, po czym zrobić sobie przerwę 10-20 dni aby nie przyzwyczaić zbytnio organizmu do działania promieni świetlnych. Długość takich zabiegów tez nie powinna być dowolna i mieścić się  zakresie  od 10 do 20 minut dziennie.
    
Światło poprawia samopoczucie prawie każdej istoty żyjącej, jego właściwości rozgrzewające w kojący sposób wpływają na organizm, dodatkowo zwiększają produkcję Wit. D, poprawiają krążenie oraz wpływają pozytywnie na nastrój i poziom energii życiowej. Dlatego też przebywanie na świeżym powietrzu w słoneczne dni powinno na stałe zagościć w naszych codziennych planach w okresie od wiosny do wczesnej jesieni. W czasie późnej jesieni i zimy warto korzystać z zabiegów fototerapii aby utrzymać dobrą formę fizyczną i psychiczną.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia